Vertaistukihenkilöt

Pirkanmaaan neuroyhdistyksen vertaistukijat

MS-vertaistukihenkilöt:
Eeva Toukoniemi, 050 341 5352,  ikääntyneet
Reijo Lehtinen, (03) 584 7089, ikääntyneet

ikääntyneet= yli 60-v

HARNES-vertaistukihenkilöt:
Maija Pietilä, 045 120 1008 (Pirkanmaa), 
Syringomyelia ja Chiari  1


NUORET vertaistukijat

Me nuoret vertaistukijat olemme käyneet läpi samoja
asioita kuin sinä. Oikean tiedon saaminen ajoissa ja tunteiden
jakaminen antaa voimaa. Nyt olemme valmiita
kuuntelemaan,auttamaan ja tukemaanvuorostamme sinua!
OTA ROHKEASTI YHTEYTTÄ!

Elisa Haapaniemi
045 304 5870
elspa@neurotukija.fi

Elisa Härkönen
050 374 1071
elisa@neurotukija.fi

Pauliina Luonsinen
050 348 8899
pauliina@neurotukija.fi

Rosa Juuti
040 504 2310
rosa@neurotukija.fi

Eveliina Mäkiranta
040 568 7551
eveliina@neurotukija.fi

Meri Raita
040 156 5165
meri@neurotukija.fi

Anna Rantala
044 088 0329
anna@neurotukija.fi

Jaana Siltala
050 557 5531
jaana@neurotukija.fi

Suomen kaikki vertaistukijat
https://neuroliitto.fi/tieto-tuki/vertaistukijat/yhteystiedot/

Älä jää yksin.

Vertaistukija kuuntelee ja rohkaisee

Elämän muutoskohdissa tarvitsemme erityisesti selviytymisentaitoja, sillä silloin joudumme jättämään taaksemme vanhaa ja suuntaamaan kohti uutta ja tuntematonta.

Vertaistukijasta voit saada keskustelukumppanin, joka kuuntelee, myötäelää ja kannustaa sinua haastavassa elämäntilanteessa. Omien kokemusten ja tunteiden jakaminen antavat voimaa arjessa jaksamiseen.

Neuroliiton jäsenyhdistysten vertaistukijat sairastavat MS-tautia tai harvinaista neurologista sairautta. Lisäksi mukana on useita sairastavien omaisia. Puhelimessa sinulla on mahdollisuus keskustella luottamuksellisesti ja rauhassa. Voit soittaa kenelle
tahansa eri puolilla Suomea asuvista vertaistukijoista ja keskustella myös nimettömänä.

Neuro- ja MS-yhdistysten vertaistukijatoiminta vaihtelee yhdistysten tai niiden toimialueiden mukaan. Neuroliitossa vertaistukijatoimintaa
koordinoi Maaria Lillberg, puh. 0400 976 718.